vineri, 18 mai 2012

Salata de cuscus cu legume de sezon

O salata scoasa din banalitate de cuscus, care o face mai consistenta si-i sporeste savoarea.

Se prepara cuscus-ul - cam jumatate de cana - conform recomandarilor de pe cutie, condimentandu-se cu vegeta. Cand e gata, se pune intr-un bol de salata.
Se adauga una-doua cepe verzi, 2 rosii, un castravete, o mana de  salata verde, un ardei gras, patrunjel si marar - toate tocate.
Se adauga o lingurita de zahar, piper, ulei si zeama de lamaie dupa gust. Daca e cazul se adauga putina sare.

Daca vreti o salata mai bogata, adaugati alune tocate, branza rasa, somon afumat sau fasii de pui.

duminică, 15 aprilie 2012

De Paste


Anul asta n-am putut sta in bucatarie ca sa ne pregatim de Paste, care e momentul meu preferat din tot anul. Insa atmosfera n-a lipsit, multumita familiei si prietenilor.

Maria ne-a trimis o pasca aromata si cremoasa, plus oua autentic ornate cu frunzulite si vopsite cu coji de ceapa.
 

 Matusile, in colaborare cu Doina la chef, au livrat pasca si cozonac, asa cum doar la Glavanesti poti manca, rumene de-ti lasa gura apa. Plus multe alte bunatati.

Multumiri tuturor! :)




luni, 19 decembrie 2011

Mere coapte cu stafide, miere si cereale

Ingrediente:

-6 mere mari, fainoase
-o mana de fulgi cereale (orz, ovaz etc)
-o mana de stafide inmuiate in prealabil si stoarse bine
-3 linguri miere
-o lingurita scortisoara
-50 g unt (optional)

Preparare:

Merele se spala, se sterg si li se scoate cotorul.
Se amesteca intr-un bol fulgii de cereale, mierea, stafidele si scortisoara.
Cu acest mix se umplu merele, iar deasupra se poate adauga cate o bucatica de unt, pentru un gust mai bogat.
Se asaza merele intr-o tava tapetata cu hartie de copt, fara sa se atinga intre ele.
Se dau la cuptor la foc mic vreo 30-40 minute, pana se rumenesc usor si lasa sirop in tava.
Siropul respectiv nu se arunca, ci se stropesc merele cu el, avand o aroma deosebita.

Se servesc preferabil calde.

duminică, 18 decembrie 2011

Cheesecake cu nuca de cocos si charlota de ciocolata



Ingrediente:
-1 kg branza de vaci neacrita, bine scursa
-250 ml smantana dulce grasa
-jumatate de cana fulgi de ovaz sau amestec de cereale
-3 oua
-100 g unt
-250 g de zahar, sau dupa gust
-esenta de vanilie
-150 g fulgi nuca de cocos
-400 ml lapte integral
-un plic budinca de ciocolata (am folosit Dr. Oetker)
-o mana de stafide
-2 linguri miere de albine
-un varf de cutit de sare
-2 linguri faina

Intr-un vas termorezistent se pun fulgii de ovaz, 3 linguri de cocos si mierea. Se topeste untul si se toarna peste fulgi, se amesteca bine si se distribuie compozitia in mod uniform pe fundul tavii/vasului. Se da la cuptor pentru 5-10 minute, pana cand incepe sa se degaje aroma, dar fara a se arde fulgii. Apoi se scoate si se pune vasul la racorit.
Intr-un bol incapator se pune branza de vaci, se amesteca bine bine pana cand devine cremoasa. Se adauga smantana, zaharul, vanilia, stafidele si restul de cocos si se omogenizeaza. Apoi se inglobeaza ouale intregi, sarea si in final cele 2 linguri de faina. Compozitia trebuie sa fie moale, dar nu lichida.
Dupa ce s-a racorit putin tava cu blatul de fulgi, se toarna compozitia de branza, intr-un strat gros de 2-3 degete, nu mai mult.
Se da prajitura la foc mediu spre mic vreo 40-50 minute, pana cand incepe sa se rumeneasca deasupra.
Cand e scoasa din cuptor, se acopera cu un servet curat pana se racoreste, ca sa nu se crape.
Dupa ce prajitura s-a racorit complet, se prepara charlota de ciocolata conform instructiunilor de pe plic. Acolo se recomanda utilizarea a 500 ml lapte, dar e mai bine sa folositi 400 ml, fiindca va rezulta o crema mai groasa si mai lucioasa. Imediat ce e gata si o luati de pe foc, turnati-o cu grija peste prajitura, apoi cu o spatula sau o lingura uniformizati-o rapid pe intreaga suprafata, deoarece se intareste foarte repede.

Este de preferat sa o consumati rece, chiar de la frigider.

duminică, 6 noiembrie 2011

Pizza cu ton si ciuperci



O pizza homemade, extrem de rapida si gustoasa.

Ingrediente:
-o foaie aluat de foetaj din comert (cam 400 g), decongelat
-6-7 ciuperci champignon, curatate si feliate
-o conserva ton bucati in ulei, bine scursa
-o ceapa mica taiata rondele
-cateva masline
-70-100 g cascaval sau emmentaler ras
-3 linguri pasta tomate
-2 linguri apa
-o lingura ulei masline
-sare, piper
-o lingurita zahar
-busuioc, oregano maruntit

Preparare:
Se tapeteaza o tava intinsa cu hartie de copt. Se asaza cu grija foaia de aluat in tava, peste hartie. Se inteapa uniform intreaga foaie de aluat cu o furculita, ca sa nu se umfle.
Se face un sos omogen din pasta de rosii, ulei de masline, 2 linguri apa, sare, piper, zahar, busuioc si/sau oregano maruntit. Cu acest sos se unge foaia de aluat in strat generos.
Se distribuie apoi peste pizza ciupercile feliate, ceapa rondele, maslinele si tonul, iar in final branza rasa.
Se da la cuptor cam 40 minute, la foc foarte mic, fiindca se arde usor. E gata cand aluatul e crocant, farmicios, iar branza bine topita.

sâmbătă, 29 octombrie 2011

Cheesecake cu prune si scortisoara


Fiindca am primit o cantitate generoasa de branza si smantana de casa de la gospodinele mele matusi, am decis sa profit si sa fac un cheesecake, dat fiind ca la aceasta prajitura calitatea ingredientelor conteaza foarte mult. Cu participarea lui Petrica, a rezultat un cheesecake mai mult decat delicios.

Ingrediente:
- 1.5 kg branza de vaci neacrita, bine scursa
-250 ml smanatan dulce grasa
-jumatate de cana fulgi de ovaz sau amestec de cereale
-3 oua
-100 g unt
-250 g de zahar, sau dupa gust
-esenta de vanilie
-cateva prune frumoase, ferme
-scortisoara macinata
-2 linguri miere de albine
-un varf de cutit de sare
-2 linguri faina

Intr-un vas termorezistent se pun fulgii de ovaz, niste praf de scortisoara si mierea. Se topeste untul si se toarna peste fulgi, se amesteca bine si se distribuie compozitia in mod uniform pe fundul tavii/vasului. Se da la cuptor pentru 5-10 minute, pana cand incepe sa se degaje aroma, dar fara a se arde fulgii. Apoi se scoate si se pune vasul la racorit.
Intr-un bol incapator se pune branza de vaci, se amesteca bine bine pana cand devine cremoasa. Se adauga smantana, zaharul, vanilia si se omogenizeaza. Apoi se inglobeaza ouale intregi, sarea si in final cele 2 linguri de faina. Compozitia trebuie sa fie moale, dar nu lichida.
In prealabil se pregatesc prunele: se taie felii subtiri prunele, se pun intr-o farfurie si se presara din abundenta cu zahar si scortisoara. Se lasa asa 10-15 minute, pentru dezvoltarea aromei.
Dupa ce s-a racorit putin tava cu blatul de fulgi, se toarna compozitia de branza, intr-un strat gros de 2-3 degete, nu mai mult. Deasupra se asaza cu grija feliutele de prune cu scortisoara.
Se da prajitura la foc mediu spre mic vreo 40-50 minute, pana cand incepe sa se rumeneasca deasupra.
Cand e scoasa din cuptor, se acopera cu un servet curat pana se racoreste, ca sa nu se crape.

Este la fel de buna atat calda, cat si rece, a doua zi.

duminică, 2 octombrie 2011

Catina cu miere si alte maruntisuri

Cutreierand azi prin piata, am cumparat niste catina alba. Am auzit ca aceste fructe au puternice proprietati imunostimulatoare, asa ca am decis sa incerc un leac home-made.
Am spalat catina in cateva ape, am zvantat-o si am indepartat bobitele stricate.
Am luat un borcan curat si l-am umplut cam 60-70% cu fructe de catina, apoi am adaugat miere de calitate, amestecand bine.
Am pus capac borcanului si l-am dat la frigider, am inteles ca timp de o saptamana se amesteca zilnic continutul, apoi e gata de consum.
Se ia cam o lingura pe zi, inainte de masa, pentru a preveni racelile de sezon.
Catina ca atare nu o pot manca, e acra-amaruie si astringenta, insa combinand-o cu miere rezulta un amestec cu un gust extrem de placut si reconfortant.
Ramane de vazut cum va arata "leacul" peste una-doua saptamani.

 Am mai gasit la piata si gutui, dar cam verzi, o sa le las pe un raft sa se ingalbeneasca si sa capete parfum.
Si cu putina bafta am capatat niste struguri de la tara, din cei negri pentru vin, minunat de buni dar care din pacate nu se gasesc prin piete.

Iar in restul zilei am molfait faguri din Bucovina, aurii, fragezi si grei de miere pura.