duminică, 21 august 2011

How to dip


Populare printre britanici sunt gustarile rapide gen dip. Pe scurt, ai nevoie de un sos putin mai gros si ceva de inmuiat, gen legume sau chipsuri.
Daca vrei, poti transforma aceste gustari in ceva sanatos, sau, din contra, intr-o bomba calorica tip junk.
Mi-au placut bucatelele subtiri de morcov inmuiate in humus sau tulpinile fragede si crocante de telina in sos de iaurt cu usturoi si ceapa verde.
Mai jos, o sa descriu putin sosurile mele preferate cumparate de la Sainsbury's, sunt sigura ca se pot obtine si in casa fara prea mare efort. Pur si simplu se mixeaza bine intr-un blender ingredientele de mai jos.

Humus piri piri
Naut fiert (cam jumatate din masa totala a ingredientelor), ulei, pasta tahini (din susan), putina apa, cateva fasii de ardei rosu sau kapia copt, suc de lamaie, chilli dupa gust, usturoi (putin, nu trebuie sa predomine), patrunjel, sare, paprika cu aroma de fum, cimbru, oregano.

Sos de smantana cu ceapa verde sau ceapa de tuns
Smantana proaspata cam 60%, maioneza (preferabil de cumparat) cam 15 %, putin iaurt, ceapa verde tocata, o lingurita de ceapa uscata tocata, ulei, suc de lamaie, putin amidon daca este. Ceapa uscata se poate inlocui cu usturoi.

Salsa clasic
Rosii cam 60%, taiate marunt dar nu mixate, pasta de rosii o lingura, ceapa tocata marunt, zahar, ulei, suc de lamaie, patrunjel, ardei iute rosu tocat, sare, piper negru. Salsa nu se mixeaza la blender, legumele trebuie sa ramana bucatele.

Humus de ardei rosu
Naut fiert 60%, ardei rosu sau kapia copt cam 15 %, 2 lingurite pasta tahini, ulei, suc de lamaie, putina faina de grau pt legat, sare, usturoi. Se mixeaza toate ingredientele, mai putin ardeiul copt, care se incorporeaza la urma, taiat bucatele.



miercuri, 10 august 2011

Ciuperci umplute cu camembert la cuptor

Un amestec hranitor si savuros, usor de facut si inca si mai usor de mancat...

-jumatate de kilogram de ciuperci champignons (eu am folosit brune, sunt mai aromate)
-cateva felii de camembert
-o rosie
-2 linguri smantana
-jumatate de morcov mic
-verdeata
-sare, piper
-jumatate lingurita zahar
-3 catei usturoi zdrobiti
-3-4 linguri ulei

Se sterg ciupercile cu un prosop, nu se spala fiindca se oxideaza. Se asaza intr-un vas termorezistent uns cu putin ulei, cu palaria in sus, se presara cu putina sare.
Se desprind piciorusele, se toaca marunt si se pun intr-o tigaie cu 2 linguri de ulei. Se adauga rosia si morcovul tocat, apoi condimentele zi zaharul si se dau la foc mediu pana se inmoaie legumele, amestecand din cand in cand.
Se ia compozitia de pe foc, se adauga smantana, usturoiul si verdeata tocata.
Cu acest amestec se umple fiecare palarie de ciuperca, folosind o lingurita. Apoi se asaza cate o feliuta de camembert pe fiecare ciuperca, deasupra compozitiei.
Se da vasul cu ciuperci la cuptor si se lasa la foc mediu vreo 20-30 de minute, pana se rumeneste branza de deasupra.
Se pot servi cu orez, cartofi sau diverse sosuri.

marți, 26 iulie 2011

Gatind english style si alte remarci


Mancarea in UK e partial buna - vorbesc aici de unele produse de baza gen lactate. Se consuma cantitati enorme de junk food, fast food, adesea cu tenta orientala. Esti atras sa cumperi tot felul de prostii, ceea te predispune automat la ingrasare rapida.
De aceea mi-am impus sa nu cumpar toate kestiile alea colorate si good looking, cat sa si evit fast food-ul pe cat posibil.
Ieri am decis sa gatesc, eram satula de chipsuri si dulciuri.

File de peste la cuptor cu cartofi si sos de Philadelphia si double cream


Da, finally am gasit double cream, de mult voiam sa incerc smantana asta, si sunt foarte multumita de ea.


Am folosit
-500 g file peste alb fara piele si oase
-1 kg cartofi albi englezesti
-o cescuta lapte
-200-250 ml double cream
-cimbru si busuioc uscat
-100-150 g branza Philadelphia
-sare, piper
-1 ceapa mare
-o mana boabe mazare
-o mana conopida desfacuta buchetele mici
-4 linguri ulei
-1 lingurita de zahar
-3 catei de usturoi tocati

Am asezat fileurile intr-o tigaie, cu ceapa tocata, condimente si laptele, si le-am clocotit la foc mic pana s-au inmuiat. Am taiat cartofii felii subtiri, gen chipsuri, i-am fiert vreo 10 minute, dar fara sa le dau voie sa se sfarame.
Intr-un vas termorezistent am asezat un strat de cartofi, apoi pestele, apoi legumele. Si usturoiul tocat.
Apoi inca un strat de cartofi.
Am facut un sos din double cream, Philadelphia, sare, piper, verdeata uscata si o lingurita de zahar, pe care l-am turnat peste continutul tavii.
Am dat la cuptor la foc mic vreo ora si ceva, pana cand cartofii de deasupra au inceput sa se rumeneasca.
A iesit bun, cremos, aromat si consistent. Se serveste cald.

joi, 7 iulie 2011

Happy birthday to me!!!


So...Happy birthday to me and, of course, thank you, Dana!!!







vineri, 24 iunie 2011

Homemade ice tea: ceai negru cu fructe

E ultima mea gaselnita la birou, pe timp de canicula. Beau cu nemiluita...

- Ceai negru (simplu sau cu lamaie) - 2 pliculete sau 2 linguri, daca e varsat
- 2-3 felii de piersica/nectarina
- 3-4 linguri zmeura sau alte fructe aromate (fragi, coacaze)
- 2-3 felii lamaie
- 2-3 linguri miere sau zahar
- 1 lingura suc de lamaie
-700-800 ml apa
- optional frunze de menta

Intr-o carafa termorezistenta se infuzeaza ceaiul 3-5 minute in 150-200 ml apa fierbinte, dar nu clocotita.
Se scot pliculetele sau se strecoara, dupa caz.
Se adauga fructele, indulcitorul si lingura de suc de lamaie. Se amesteca bine.
Se adauga restul de apa, care trebuie sa fie cat mai rece.
Se serveste cu cuburi de gheata, felii de fructe, eventual menta.

Efectele sunt vizibile, te simti fresh, ca dupa cafea, fara insa a aparea efecte gen palpitatii sau caderi de calciu. In plus, ofera o hidratare de durata si multe vitamine.

Spaghetti cu sos de ton si legume


O reteta simpla si gustoasa, pretabila chiar si celor certati cu gatitul, se stiu ei care sunt.

- jumatate pachet spaghetti
- 1-2 rosii
- 2 cepe verzi sau o ceapa uscata medie
- o mana de mazare congelata
- 1 conserva de ton bucati in ulei
- 2 linguri ulei
- 1 lingura zahar
- sare, piper
- patrunjel + cimbru sau busuioc
- 2 catei de usturoi tocati
- 2-3 linguri pasta de tomate
- 1 cescuta de apa calda

Se fierb spaghetele al dente in apa cu putina sare. Se scurg. NU se clatesc.
Se toaca rosiile si ceapa. Se pun intr-o cratita cu 2-3 linguri ulei, lingura de zahar si cu cescuta de apa. Se adauga mazarea. Se dau la foc mediu cam un sfert de ora, pana se inmoaie legumele. Cu cateva minute inainte de a fi gata, se adauga pasta de rosii, sare si piper, amestecandu-se bine. Dupa ce se ia sosul de pe foc, se adauga tonul din conserva (bine scurs de ulei), verdeata tocata si usturoiul. Se amesteca usor.
Se asaza pastele in farfurie si se toarna sosul deasupra, in cantitate generoasa.

miercuri, 8 iunie 2011

Lasagna vegetariana


De multa vreme aveam niste foi de lasagna in dulap si am tot amanat sa le scot la lumina, desi preparatele la caserola, la cuptor sunt preferatele mele. Imi era oarecum frica sa incerc acest fel de mancare pentru ca il consideram pretentios si greu de nimerit.
Ei bine, in seara asta m-am convins ce-am pierdut nefacandu-mi curaj mai devreme. A rezultat o splendoare culinara, desi ma indoiesc de faptul ca am respectat toate regulile artei.
Cam 4 portii mari, din care una o trimit virtual lui Petrica, pentru a mai varia the frozen shits.



Ingrediente

-foi lasagna (suficiente pentru 3 straturi) - eu am folosit 6
-2 dovlecei fragezi, nu foarte mari
-1 ceapa
-3-4 rosii
-3 catei mari usturoi
-2-3 linguri boabe porumb
-1 ardei gras
-3-4 linguri pasta de rosii de calitate
-patrunjel
-busuioc
-2 linguri smantana groasa
-200-250 g ricotta
-100 g parmezan sau emmentaler ras
-6 felii de mozzarella
-sare, piper
-1 lingura zahar
-cateva linguri ulei

Preparare

-Se unge un vas termorezistent cu ulei (am folosit unul din ceramica, patrat)
-Se toaca legumele (ceapa, dovlecei, rosii, ardei gras) si se pun la foc intr-o cratita cu 3 linguri ulei; cand s-au inmuiat - cam dupa 10-15 minute, se adauga porumbul si pasta de rosii si se mai tin pe foc inca vreo 5 minute, amestecand. Se ia de pe foc compozitia, se adauga sare, piper, verdeata tocata si lingura de zahar. Se taie usturoiul feliute si se adauga si el. E preferabil ca acest sos de legume sa fie un pic mai picant, mai sarat.
-Cat timp legumele stau pe foc, se pune ricotta intr-un bol, se amesteca bine cu cele 2 linguri de smantana si cu jumatate din cantitatea de branza rasa (parmezan, emmentaler).
-Se trece la asamblarea lasagnei. In vasul uns cu ulei se asaza un strat de foi. Se ung foile cu amestecul de ricotta cat mai uniform. Peste ricotta vine un strat de legume. Apoi inca un strat de lasagna, ricotta si legume. Se incheie cu un ultim strat de lasagna, peste care se presara restul de branza rasa si se asaza feliile de mozzarella. Eu am mai presarat si busuioc uscat.
-Se da lasagna la cuptor (preincalzit) cam 20-25 minute, la foc mediu spre mic. Daca are tendinta sa se arda, se acopera cu folie de aluminiu.
Spre deosebire de lasagna cu carne, cea vegetariana nu are nevoie de mult timp la cuptor, deoarece legumele se fac repede. E gata cand se aureste deasupra.
Se serveset cam la 10 minute dupa ce a fost scoasa din cuptor.