marți, 26 iulie 2011

Gatind english style si alte remarci


Mancarea in UK e partial buna - vorbesc aici de unele produse de baza gen lactate. Se consuma cantitati enorme de junk food, fast food, adesea cu tenta orientala. Esti atras sa cumperi tot felul de prostii, ceea te predispune automat la ingrasare rapida.
De aceea mi-am impus sa nu cumpar toate kestiile alea colorate si good looking, cat sa si evit fast food-ul pe cat posibil.
Ieri am decis sa gatesc, eram satula de chipsuri si dulciuri.

File de peste la cuptor cu cartofi si sos de Philadelphia si double cream


Da, finally am gasit double cream, de mult voiam sa incerc smantana asta, si sunt foarte multumita de ea.


Am folosit
-500 g file peste alb fara piele si oase
-1 kg cartofi albi englezesti
-o cescuta lapte
-200-250 ml double cream
-cimbru si busuioc uscat
-100-150 g branza Philadelphia
-sare, piper
-1 ceapa mare
-o mana boabe mazare
-o mana conopida desfacuta buchetele mici
-4 linguri ulei
-1 lingurita de zahar
-3 catei de usturoi tocati

Am asezat fileurile intr-o tigaie, cu ceapa tocata, condimente si laptele, si le-am clocotit la foc mic pana s-au inmuiat. Am taiat cartofii felii subtiri, gen chipsuri, i-am fiert vreo 10 minute, dar fara sa le dau voie sa se sfarame.
Intr-un vas termorezistent am asezat un strat de cartofi, apoi pestele, apoi legumele. Si usturoiul tocat.
Apoi inca un strat de cartofi.
Am facut un sos din double cream, Philadelphia, sare, piper, verdeata uscata si o lingurita de zahar, pe care l-am turnat peste continutul tavii.
Am dat la cuptor la foc mic vreo ora si ceva, pana cand cartofii de deasupra au inceput sa se rumeneasca.
A iesit bun, cremos, aromat si consistent. Se serveste cald.

joi, 7 iulie 2011

Happy birthday to me!!!


So...Happy birthday to me and, of course, thank you, Dana!!!







vineri, 24 iunie 2011

Homemade ice tea: ceai negru cu fructe

E ultima mea gaselnita la birou, pe timp de canicula. Beau cu nemiluita...

- Ceai negru (simplu sau cu lamaie) - 2 pliculete sau 2 linguri, daca e varsat
- 2-3 felii de piersica/nectarina
- 3-4 linguri zmeura sau alte fructe aromate (fragi, coacaze)
- 2-3 felii lamaie
- 2-3 linguri miere sau zahar
- 1 lingura suc de lamaie
-700-800 ml apa
- optional frunze de menta

Intr-o carafa termorezistenta se infuzeaza ceaiul 3-5 minute in 150-200 ml apa fierbinte, dar nu clocotita.
Se scot pliculetele sau se strecoara, dupa caz.
Se adauga fructele, indulcitorul si lingura de suc de lamaie. Se amesteca bine.
Se adauga restul de apa, care trebuie sa fie cat mai rece.
Se serveste cu cuburi de gheata, felii de fructe, eventual menta.

Efectele sunt vizibile, te simti fresh, ca dupa cafea, fara insa a aparea efecte gen palpitatii sau caderi de calciu. In plus, ofera o hidratare de durata si multe vitamine.

Spaghetti cu sos de ton si legume


O reteta simpla si gustoasa, pretabila chiar si celor certati cu gatitul, se stiu ei care sunt.

- jumatate pachet spaghetti
- 1-2 rosii
- 2 cepe verzi sau o ceapa uscata medie
- o mana de mazare congelata
- 1 conserva de ton bucati in ulei
- 2 linguri ulei
- 1 lingura zahar
- sare, piper
- patrunjel + cimbru sau busuioc
- 2 catei de usturoi tocati
- 2-3 linguri pasta de tomate
- 1 cescuta de apa calda

Se fierb spaghetele al dente in apa cu putina sare. Se scurg. NU se clatesc.
Se toaca rosiile si ceapa. Se pun intr-o cratita cu 2-3 linguri ulei, lingura de zahar si cu cescuta de apa. Se adauga mazarea. Se dau la foc mediu cam un sfert de ora, pana se inmoaie legumele. Cu cateva minute inainte de a fi gata, se adauga pasta de rosii, sare si piper, amestecandu-se bine. Dupa ce se ia sosul de pe foc, se adauga tonul din conserva (bine scurs de ulei), verdeata tocata si usturoiul. Se amesteca usor.
Se asaza pastele in farfurie si se toarna sosul deasupra, in cantitate generoasa.

miercuri, 8 iunie 2011

Lasagna vegetariana


De multa vreme aveam niste foi de lasagna in dulap si am tot amanat sa le scot la lumina, desi preparatele la caserola, la cuptor sunt preferatele mele. Imi era oarecum frica sa incerc acest fel de mancare pentru ca il consideram pretentios si greu de nimerit.
Ei bine, in seara asta m-am convins ce-am pierdut nefacandu-mi curaj mai devreme. A rezultat o splendoare culinara, desi ma indoiesc de faptul ca am respectat toate regulile artei.
Cam 4 portii mari, din care una o trimit virtual lui Petrica, pentru a mai varia the frozen shits.



Ingrediente

-foi lasagna (suficiente pentru 3 straturi) - eu am folosit 6
-2 dovlecei fragezi, nu foarte mari
-1 ceapa
-3-4 rosii
-3 catei mari usturoi
-2-3 linguri boabe porumb
-1 ardei gras
-3-4 linguri pasta de rosii de calitate
-patrunjel
-busuioc
-2 linguri smantana groasa
-200-250 g ricotta
-100 g parmezan sau emmentaler ras
-6 felii de mozzarella
-sare, piper
-1 lingura zahar
-cateva linguri ulei

Preparare

-Se unge un vas termorezistent cu ulei (am folosit unul din ceramica, patrat)
-Se toaca legumele (ceapa, dovlecei, rosii, ardei gras) si se pun la foc intr-o cratita cu 3 linguri ulei; cand s-au inmuiat - cam dupa 10-15 minute, se adauga porumbul si pasta de rosii si se mai tin pe foc inca vreo 5 minute, amestecand. Se ia de pe foc compozitia, se adauga sare, piper, verdeata tocata si lingura de zahar. Se taie usturoiul feliute si se adauga si el. E preferabil ca acest sos de legume sa fie un pic mai picant, mai sarat.
-Cat timp legumele stau pe foc, se pune ricotta intr-un bol, se amesteca bine cu cele 2 linguri de smantana si cu jumatate din cantitatea de branza rasa (parmezan, emmentaler).
-Se trece la asamblarea lasagnei. In vasul uns cu ulei se asaza un strat de foi. Se ung foile cu amestecul de ricotta cat mai uniform. Peste ricotta vine un strat de legume. Apoi inca un strat de lasagna, ricotta si legume. Se incheie cu un ultim strat de lasagna, peste care se presara restul de branza rasa si se asaza feliile de mozzarella. Eu am mai presarat si busuioc uscat.
-Se da lasagna la cuptor (preincalzit) cam 20-25 minute, la foc mediu spre mic. Daca are tendinta sa se arda, se acopera cu folie de aluminiu.
Spre deosebire de lasagna cu carne, cea vegetariana nu are nevoie de mult timp la cuptor, deoarece legumele se fac repede. E gata cand se aureste deasupra.
Se serveset cam la 10 minute dupa ce a fost scoasa din cuptor.



duminică, 29 mai 2011

Gatind de intristare


Fiindca astazi am cazut in butoiul cu depresie - deeply - m-am apucat de gatit. Desi toata lumea imi aminteste ca da, m-am ingrasat.

File de merluciu pane in crusta de emmentaler si verdeata

-500 g file merluciu decongelat si bine scurs de apa
-1 cana faina de grau
-50 g emmentaler ras fin
-sare, piper
-ulei pt prajit
-cateva linguri verdeata tocata

Fileul se presara cu sare si piper. Intr-un bol mai larg se amesteca faina, sare dupa gust, verdeata (sa nu fie umeda) si emmentalerul ras. Se tavalesc bine fileurile in aceasta compozitie si se prajesc pe ambele parti pana cand se rumenesc.

Supa-crema de ciuperci

-300-500 g ciuperci
-150-200 ml smantana
-70 g faina de grau
-1 litru apa fierbinte amestecata cu vegeta
-1 radacina de patrunjel rasa fin
-2-3 cepe verzi tocate
-50 g unt sau cateva linguri de ulei
-sare, piper
-verdeata tocata

Se soteaza ceapa tocata, ciupercile taiate marunt si radacina de patrunjel in ulei sau unt, pana se inmoaie. Cand au pierdut apa in exces se adauga faina si se amesteca bine. Dupa ce faina s-a incorporat complet, se toarna apa fierbinte cu vegeta.
Se mai clocoteste vreo 10-15 minute, amestecand ocazional; in final se condimenteaza si se adauga verdeata. Se serveste cu usturoi pisat. Si patrunjel verde.


Merluciu la cuptor cu ciuperci si sos de rosii

Daca va plac conservele de peste in sos tomat, reteta aceasta vine cu o varianta mai sanatoasa, dar la fel de gustoasa a acestora.
-500 g file merluciu decongelat
-o mana de ciuperci
-5-6 linguri ulei
-o cana sos de tomate (2/3 pasta de rosii, 1/3 apa )
-2 lingurite zahar
-sare, piper
-1 lingura faina de grau
-4 linguri sos worchester
-verdeata dupa gust

Intr-o tava unsa cu ulei se asaza uniform fileurile de peste. Se sareaza si se presara cu piper.
Deasupra se distribuie ciupercile feliate. Se stropesc toate cu ulei.
Se prepara un sos din amestecul de pasta de rosii cu apa. Se adauga sare, piper, faina, zahar si sosul worchester. Se toarna sosul uniform peste continutul tavii. Se presara verdeata.
Se da la foc mediu spre mic aproximativ 30 minute.
Pestele astfel preparat e mai bun rece.

joi, 19 mai 2011

Omleta la cuptor (frittata) de primavara



Trebuie:
-6 oua
-2 linguri smantana
-4-5 linguri ulei
-3 cepe verzi tocate
-4 linguri porumb din conserva
-verdeata - marar, patrunjel
-cateva rosii cherry taiate
-o mana de mozzarella si/sau emmentaler cubulete
-sare, piper

Se bat bine ouale, dupa care se adauga in compozitie sarea, piperul, smantana si verdeata.
Intr-o tigaie care merge folosita si in cuptor se pune uleiul, ceapa, apoi se pune pe foc amestecandu-se usor cateva minute. Cand a inceput sa se degaje aroma, se distribuie usor in tigaie jumatatile de rosii. Se toarna deasupra compozitia de oua batute, dupa care se adaga si mozzarella. Se tine pe foc vreo 5 minute, pana cand oul incepe sa se inchege, amestecand foarte usor pentru a nu deranja compozitia.
Apoi se ia de pe foc si se da la cuptor (preincalzit) vreo 20 minute, pana se rumeneste. Dupa ce se racoreste putin, se poate portiona, taindu-se foarte usor.