joi, 31 martie 2011

Briose de post

Pofta de dulce m-a impins sa experimentez niste briose de post. Am pornit din start cu ideea ca s-ar putea sa esuez, fiindca fara ou, unt si lapte copturile nu prea au succes.
Spre surprinderea mea au iesit gustoase, din pacate insa le-am ars pe fund fiindca nu am experienta la copt in forme de hartie. Trebuie sa ma mai documentez.

Briose de post cu ciocolata

-3 cani faina
-4 lingurite rase praf de copt
-1 lingurita sare
-1/2 cana de miere
-1/2 cana zahar
-1 cana lapte de soia cu aroma de vanilie sau simplu
-1/3 cana ulei
-4-5 linguri cacao
-esenta de rom
-50-70 g ciocolata neagra sfarmata

Intr-un bol se amesteca faina, praful de copt si sarea. Intr-un alt vas se amesteca mierea, laptele si uleiul. Se adauga usor amestecul de lapte si miere la compozitia de faina. Se omogenizeaza. Se adauga cacaua si esenta de rom, apoi ciocolata sfarmata, si se amesteca.
Se umplu formle pe trei sferturi maxim, se asaza intr-o tava cu ceva spatiu intre ele. Se poate adauga un topping fiecarei briose: eu am folosit bucatele de ciocolata si musli. Se dau la cuptor la foc mic vreo 20-30 minute sau pana cand se rumenesc usor.

Briose de post cu lamaie si trandafir

-3 cani faina
-4 lingurite rase praf de copt
-1 lingurita sare
-1/2 cana de miere
-1/2 cana zahar
-1 cana lapte de soia cu aroma de vanilie sau simplu
-1/3 cana ulei
-2 linguri coaja rasa de lamaie
-4-5 linguri zeama de lamaie
-esenta de vanilie
-petale de trandafir conservate (uscate sau conservate cu zahar) dupa gust

Se procedeaza exact ca la briosele cu ciocolata, eu le-am pus ca topping petale uscate de trandafir si zahar vanilat.

Abia astept sa coc si varianta cu oua si unt, fara sa le mai ard...sper :)

Cum sa dai gust granulelor de soia

In general ma cam feresc de soia, fiindca am avut perioade cand am mancat muuulta muulta fara sa-mi placa deloc. Dar m-am gandit ca merita totusi inclusa in meniurile de post pentru mai multa consistenta.

O combinatie fericita ar fi adaugarea granulelor de soia la clasica ciorba de fasole. Nu intr-o cantitate exagerata. Gustul ciorbei devine mai bogat. Se adauga granulele spre sfarsitul fierberii, cam odata cu fideaua.

O alta varianta ar fi includerea in tocanite sau soteuri.

Ciuperci prajite cu ardei si soia

-500 g ciuperci champignon curatate
-1-2 cescute granule de soia (nu e necesara inmuierea)
-2 ardei rosii tocati
-o ceapa tocata
-o mana de masline
-5-6 linguri ulei
-2 catei mari de usturoi zrdobiti
-o mana de patrunjel tocat
-sucul de la jumatate de lamaie
-optional, 2-3 linguri sos de soia sau worchester
-o lingurita zahar
-sare, piper

Se toaca legumele si se pun in tigaia cu ulei incins la foc nu foarte tare. Se amesteca la cateva minute. Cand incep sa se inmoaie se adauga soia si se amesteca bine. Cand legumele sunt facute (nu trb gatite mult timp, ardeiul trb sa ramana usor crocant), se adauga sarea, piperul, zaharul, sosul, sucul de lamaie, verdeata si, in final, usturoiul.
E o mancare rapida, usor de asociat ca garnitura la peste sau carne.

duminică, 20 martie 2011

Spanac cu paste si ciuperci la cuptor

Stiti cat e de frig afara? :(
E vremea de pornit cuptorul si salvat duminica...

- jumatate de pachet de paste scurte fierte si scurse
- 300 g ciuperci taiate, fierte si scurse
- 500 g spanac fiert si scurs
- sare, piper
- o ceapa tocata
- ulei
- cascaval sau emmentaler ras (eu am folosit cascaval de post, deh...)
- cativa catei de usturoi tocati

Intr-o tigaie mai mare se incinge uleiul, apoi se adauga spanacul, ciupercile, ceapa, usturoiul si condimentele. Se amesteca din cand in cand si se lasa pe foc pana cand se inmoaie putin ceapa. Se da branza pe razatoare.
In niste vase termorezistente unse cu ulei se pune un strat de paste, apoi un strat de branza, apoi stratul de spanac si legume si in final un topping de branza.
Se da la cuptor la foc mai redus pana cand se rumeneste usor crusta de deasupra.

sâmbătă, 19 martie 2011

Nu mai am rabdare!

Nu mai am rabdare! Primavara parca nu mai vine si mie mi-e pofta de fructe si verdeturi si legume proaspete, fiindca m-am saturat sa molfai chestii de import, care nu au nici o aroma...
Vreau zarzare acrisoare, busuioc de gradina si piersici de Dobrogea si rosii inima-de-bou si ...........



vineri, 18 martie 2011

Taitei de orez cu sos dulce-acrisor de legume




Am avut o saptamana grea, in care nu am gatit nimic. Salate, tartine si compot. Si munca. Dar in seara asta, ajunsa acasa, am resimtit o adanca deprimare, era frig si foamea ma lesina. M-am gandit sa valorific taiteii de orez, pentru ca se fac rapid. Si nu mi-a parut rau, deoarece, alaturi de un sos colorat si condimentat, m-au scos din intristare, iar Petrica a lins farfuria plin de entuziasm.

Asadar, am preparat jumatate de pachet de taitei, tinandu-i cateva minute in apa clocotita, conform indicatiilor de pe ambalaj. Taiteii de orez sunt mult mai usori decat pastele din grau, cu o aroma foarte discreta.



Pentru sos am folosit:

- 3 linguri de ulei
- un ardei gras rosu tocat
- cateva linguri boabe de porumb din conserva
- o rosie tocata
- o mana de ciuperci feliate
- cateva masline negre
- 3 cepe verzi tocate
- 2 catei mari de ustoroi zdrobiti
- 1 morcov mic
- 3 linguri sos de soia
- 3 linguri sos worcester
- o lingurita zahar
- piper
- 2 linguri pasta de rosii

Intr-un ceaun mic se infierbanta uleiul, apoi se adauga legumele, cu exceptia usturoiului. Se soteaza pana cand legumele se inmoaie, se adauga zaharul, sosul de soia si sosul worcester, se amesteca. Apoi se adauga pasta de rosii, se mai lasa pe foc cateva minuete si se adauga in final piperul si usturoiul zdrobit. In principiu nu mai trebuie adaugata sare deoarece sosurile contin suficienta, aici depinde de gust.
Se servesc taiteii alaturi de sosul fierbinte, eu am adaugat si niste calamari afumati de la conserva, plus lamaie.

Update: pentru Cristina, poze fara calamari:)





duminică, 13 martie 2011

Verdeata si vreme buna


Iubesc verdeata. Imi place sa vin de la piata cu sacosele pline de tot felul de bunatati de primavara, spanac, ceapa verde, ridichi si altele. Sunt fragede, miros a clorofila si aduc primavara in orice bucatarie...

sâmbătă, 12 martie 2011

Foamea de sambata


In general sambata dimineata ma trezesc tarziu, rupta de foame si cu frigiderul gol. E traditie. Asta pentru ca n-am mai apucat sa fac cumparaturi de cateva zile, vinerea ma culc tarziu si bobinez stand la filme (sau urmarind stiri cu tsunami din Japonia) cam tot ce mai e de mancare prin casa.
De obicei ma apuc frenetic de gatit cu ce gasesc prin camara, inca pe jumate adormita.
Nici azi nu am facut exceptie de la regula. Am valorificat un pachet de foi subtiri de placinta si niste legume ratacite prin frigider, rezultand placinte - 2 feluri, plus o ciorba aiurita, dar gustoasa.

Placinta cu broccoli si sos de rosii


- jumatate de pachet de foi de placinta
- ulei
- vreo 200 g broccoli tocat
- jumatate de cana pasta de tomate (cantitatea poate varia in functie de concentratie)
- busuioc uscat
- sare, piper
- o lingurita de zahar
- optional, branza rasa

Se tapeteaza o tava intinsa cu hartie de copt unsa cu putin ulei. Foile de placinta se decongeleaza.
Se prepara un sos din pasta de tomate, busuioc, 2 - 3 linguri ulei, sare, piper si zahar. Se unge o foaie de placinta cu acest sos, in mod uniform, se presara bucatelele de broccoli si eventual branza. Se ruleaza foaia de placinta simultan cu inca o foaie - cea de dedesubt. Se iau urmatoarele doua foi, se ung putin cu ulei si se ruleaza si ele peste placinta deja obtinut. Este importanta ungerea cu ulei pentru pastrarea fragezimii. De asemenea, nu recomand mai mult de 4 foi rulate la o placinta, altfel poate ramane cruda in interior. Se asaza placintele astfel obtinute in tava, daca par uscare la suprafata se ung iarasi cu ulei si se dau la cuptor, la foc mic spre mediu, cam 20 minute sau pana cand se rumenesc. Sunt bune si calde, si reci, atata ca racindu-se nu raman crocante.


Placinta cu spanac


- jumtate de pachet de foi
- 500 g spanac congelat tocat
- o ceapa tocata marunt
- cativa catei de usturoi tocati
- ulei
- sare, piper
- o lingurita zahar

Spanacul se decongeleaza si se soteaza in 3 linguri de ulei impreuna cu ceapa, usturoiul, condimentele si zaharul, pana cand se evapora apa - conteaza ca piureul astfel obtinut sa nu lase zeama. Cu aceasta compozitie se ung foile, procedandu-se exact ca mai sus.



Ciorba de varza si broccoli cu orez


Ce-am gasit prin casa...

- o varza medie tocata
- 200 g broccoli separat in buchetele
- un ardei gras tocat
- ceapa tocata
- 2 morcovi tocati
- o mana de orez
- pasta de rosii
- sare, piper
- o foaie de dafin
- 2 linguri cimbru uscat
- sucul de la jumatate de lamaie

Se fierb la foc mic varza, morcovii, ardeiul, ceapa si foaia de dafin. Nu obisnuiesc sa prajesc legumele de ciorba inainte de a adauga apa, ca sa evit arsurile la stomac... Dupa 15 minute de fierbere se adauga orezul spalat, uleiul - 3 linguri, si se continua fierberea. Cu 5-10 minute inaite de a fi gata se adauga pasta de rosii, sarea si piperul. Dupa ce se ia de pe foc se adauga cimbrul, sucul de lamaie si broccoli, amestecandu-se usor. Broccoli nu are nevoie sa fiarba, de aceea se adauga la sfarsit. Se poate servi dupa vreo 15 minute, cand s-a inmuiat broccoli. Evident...smantana :) poate si ardei iute...