luni, 26 aprilie 2010

Ciorba cu ciuperci ca in Bucovina




O ciorba care merge bine in serile cam reci de primavara. Satioasa si aromata.
Trebuie:
-minim 300 g ciuperci (ideal ar fi hribi, eu am avut doar champignons albe)
-3-4 cartofi
-2 morcovi
-1 radacina patrunjel
-1 ardei gras
-cateva fire de ceapa verde
-1-2 rosii
-3-4 linguri ulei
-sare, piper
-verdeata (preferabil leustean si busuioc)
-pentru acrit (bors sau zeama de lamaie, dupa gust)
-smantana
-cativa catei de usturoi
Se taie legumele nu foarte marunt si se soteaza in ulei incins, apoi se adauga apa si se clocotesc la foc mic pana se inmoaie. La sfarsit se asezoneaza de sare si piper, se adauga verdeata si acreala. Se serveste cu smantana amestecata cu usturoi pisat.

duminică, 25 aprilie 2010

Cheesecake cu vanilie, lamaie si visine


Cheesecake e unul din deserturile pe care le pregatesc cel mai des. Reteta e in esenta aceeasi, variaza doar aromele: fructe, ciocolata, vanilie... Conteaza foarte mult calitatea ingredientelor folosite, in principal a branzei de vaci, care trebuie sa fie cat mai cremoasa. In general se recomanda folosirea branzei la cutie Philadelphia, dar e foarte scumpa si, oarecum, nu la fel de gustoasa.
De data asta am vrut un cheesecake acrisor si aromat:
-minim jumatate de kilogram de branza de vaci (cremoasa, neacrita)
-2 oua intregi
-1 fiola esenta vanilie
-zahar (dupa gust)
-coaja rasa de lamaie
-biscuiti digestivi pentru blat
-visine din compot
-200 g smantana
-2 linguri faina pentru prajituri
-50 g unt
Am pisat biscutii, apoi i-am amestecat cu untul topit si i-am asezat strat uniform in tava non-aderenta. I-am dat la cuptor 5 minute, apoi i-am scos sa se raceasca.
Am pregatit compozitia de branza amestecand bine zaharul, branza de vaci, ouale, smantana, vanilia, coaja de lamaie si, in final, faina.
Am turnat jumatate din compozitie peste blatul de biscuiti, am adaugat jumatate din cantitatea de visine, apoi am turnat peste si restul de compozitie. Deasupra am presarat uniform visinele ramase, pentru decor.
Am dat la cuptor la foc mic. Se coace minim 40 minute - depinde si de grosimea prajiturii. E gata cand, daca infigi in ea o scobitoare, iese curata.

Cupe cu fructe, piscoturi si frisca




E un desert rapid, cunoscut in vest sub numele de trifle. Ce-l caracterizeaza e faptul ca se ia o cupa/pahar in care se stratifica diverse bunataturi, unite de frisca, budinca, gelatina sau sirop.
Eu am folosit:
-piscoturi bucati
-visine confiate in alcool (merg si din compot)
-capsuni
-biscuiti macarons cu migdale
-frisca
-sirop de la visine


Ingredientele de mai sus le-am asezat in cupe, avand grija sa insiropez piscoturile cu siropul de visine. E un dulce rapid si de efect.

luni, 19 aprilie 2010

Friptura de porc la cuptor cu lamaie, busuioc si rozmarin

Eu nu mananc deloc carne, dar la fripturi primesc feedback pozitiv de la consumatori...
-file proaspat de porc
-jumatate de lamaie
-rozmarin uscat (o lingurita de ace)
-2 lingurite busuioc uscat
-putin ulei de masline
-sare, piper
-unt cat o nuca
Am batut putin carnea si am lasat-o vreo ora la marinat in ulei de masline, jumatate de cana de apa, lamaia feliata si toate condimentele. Am adaugat untul si am dat-o la cuptor, la foc mic spre mediu, adaugand putina apa spre sfarsit si intorcand-o sa se faca pe ambele parti.
Aroma de lamaie, ierburi si unt, amestecate cu carnea de porc, m-au dat gata si pe mine...

sâmbătă, 17 aprilie 2010

Foetaj cu branza dulce si sarata




M-a cuprins pofta de ceva bun si, la urgenta, am decongelat rapid niste foetaj Bella, pe care l-am umplut cu 2 tipuri de compozitie.
1. Branza dulce amestecata cu ou, vanilie, zahar si putina coaja de lamaie rasa.
2. Branza dulce amestecata cu branza sarata de oi, din aceea autentica, nu porcaria lesinata pe care o vand unii pe post de "branza de Botosani".


Niciodata nu reusesc sa ma satur de foetajul asta...

Retete desuete: Ciorba de loboda




Ciorba de loboda e un fel de mancare modest, dar cu istoric si personalitate. Pe vremuri, vara, gaseam adesea in bucataria bunicii cate un ceaun plin de ciorba de loboda, pe care o mancam rece, dreasa cu lapte acru si cu mamaliga. Era atat de buna, aromata si racoritoare.
Zilele trecute mi s-a facut dor de ciorba aceasta rozalie si acrisoara, asa ca am preparat o oala de vreo 5 l...
Asadar:
-3 manunchiuri bune de loboda (minim)
-cate o legatura de marar, patrunjel si leustean
-2-3 morcovi
-2 radacini de patrunjel
-3 cartofi
-un pumn de orez
-4-5 fire de ceapa verde
-2 rosii sau 2 linguri pasta de rosii
-3 linguri ulei
-sare, piper
-bors sau zeama de lamaie pt acrit


Am curatat si taiat legumele, le-am sotat putin in oala, apoi am adaugat apa si orezul bine spalat. Le-am fiert la foc mic si, cu 5 minute inainte de a lua oala de pe foc, am adaugat loboda taiata. Am acrit cu zeama de lamaie si am adaugat verdeata tocata.
Merge atat calda cat si rece, simpla sau cu smantana sau lapte batut.

marți, 13 aprilie 2010

Paste din porumb cu ton si verdeata, la cuptor




Am testat si eu pastele din porumb, laudate pentru ca nu au gluten si au putine glucide. Ce e drept, difera de pastele clasice din grau, dar mie mi-au parut chiar gustoase. Sunt ceva mai tari, mai elastice decat cele din grau, plus ca nu se dezintegreaza la fiert.
La reteta (o varianta personala a unei retete gasite pe Ptit Chef) am folosit:
-jumatate de pachet de paste din porumb (Arpis)
-1 conserva de ton in ulei, bine scurs
-emmentaler ras
-50 grame unt
-7 linguri lapte
-ceapa verde
-jumatate de conserva cu porumb
-o legatura de patrunjel si una de marar
-sare si piper
-parmezan ras
Am fiert pastele si le-am scurs, apoi le-am amestecat cu tonul, porumbul, emmentalerul ras, laptele, condimentele si verdeata. Le-am pus in tava nonaderenta de rigoare (unsa cu putin ulei), apoi am pus deasupra compozitiei parmezan ras si bucatele de unt.
Am dat la cuptor cam 30 minute la foc mediu. A iesit foarte bun, oarecum asemanator la gust cu drobul. Merge luat si la caserola, la serviciu, pentru ca e bun si rece.