duminică, 18 decembrie 2011

Cheesecake cu nuca de cocos si charlota de ciocolata



Ingrediente:
-1 kg branza de vaci neacrita, bine scursa
-250 ml smantana dulce grasa
-jumatate de cana fulgi de ovaz sau amestec de cereale
-3 oua
-100 g unt
-250 g de zahar, sau dupa gust
-esenta de vanilie
-150 g fulgi nuca de cocos
-400 ml lapte integral
-un plic budinca de ciocolata (am folosit Dr. Oetker)
-o mana de stafide
-2 linguri miere de albine
-un varf de cutit de sare
-2 linguri faina

Intr-un vas termorezistent se pun fulgii de ovaz, 3 linguri de cocos si mierea. Se topeste untul si se toarna peste fulgi, se amesteca bine si se distribuie compozitia in mod uniform pe fundul tavii/vasului. Se da la cuptor pentru 5-10 minute, pana cand incepe sa se degaje aroma, dar fara a se arde fulgii. Apoi se scoate si se pune vasul la racorit.
Intr-un bol incapator se pune branza de vaci, se amesteca bine bine pana cand devine cremoasa. Se adauga smantana, zaharul, vanilia, stafidele si restul de cocos si se omogenizeaza. Apoi se inglobeaza ouale intregi, sarea si in final cele 2 linguri de faina. Compozitia trebuie sa fie moale, dar nu lichida.
Dupa ce s-a racorit putin tava cu blatul de fulgi, se toarna compozitia de branza, intr-un strat gros de 2-3 degete, nu mai mult.
Se da prajitura la foc mediu spre mic vreo 40-50 minute, pana cand incepe sa se rumeneasca deasupra.
Cand e scoasa din cuptor, se acopera cu un servet curat pana se racoreste, ca sa nu se crape.
Dupa ce prajitura s-a racorit complet, se prepara charlota de ciocolata conform instructiunilor de pe plic. Acolo se recomanda utilizarea a 500 ml lapte, dar e mai bine sa folositi 400 ml, fiindca va rezulta o crema mai groasa si mai lucioasa. Imediat ce e gata si o luati de pe foc, turnati-o cu grija peste prajitura, apoi cu o spatula sau o lingura uniformizati-o rapid pe intreaga suprafata, deoarece se intareste foarte repede.

Este de preferat sa o consumati rece, chiar de la frigider.

duminică, 6 noiembrie 2011

Pizza cu ton si ciuperci



O pizza homemade, extrem de rapida si gustoasa.

Ingrediente:
-o foaie aluat de foetaj din comert (cam 400 g), decongelat
-6-7 ciuperci champignon, curatate si feliate
-o conserva ton bucati in ulei, bine scursa
-o ceapa mica taiata rondele
-cateva masline
-70-100 g cascaval sau emmentaler ras
-3 linguri pasta tomate
-2 linguri apa
-o lingura ulei masline
-sare, piper
-o lingurita zahar
-busuioc, oregano maruntit

Preparare:
Se tapeteaza o tava intinsa cu hartie de copt. Se asaza cu grija foaia de aluat in tava, peste hartie. Se inteapa uniform intreaga foaie de aluat cu o furculita, ca sa nu se umfle.
Se face un sos omogen din pasta de rosii, ulei de masline, 2 linguri apa, sare, piper, zahar, busuioc si/sau oregano maruntit. Cu acest sos se unge foaia de aluat in strat generos.
Se distribuie apoi peste pizza ciupercile feliate, ceapa rondele, maslinele si tonul, iar in final branza rasa.
Se da la cuptor cam 40 minute, la foc foarte mic, fiindca se arde usor. E gata cand aluatul e crocant, farmicios, iar branza bine topita.

sâmbătă, 29 octombrie 2011

Cheesecake cu prune si scortisoara


Fiindca am primit o cantitate generoasa de branza si smantana de casa de la gospodinele mele matusi, am decis sa profit si sa fac un cheesecake, dat fiind ca la aceasta prajitura calitatea ingredientelor conteaza foarte mult. Cu participarea lui Petrica, a rezultat un cheesecake mai mult decat delicios.

Ingrediente:
- 1.5 kg branza de vaci neacrita, bine scursa
-250 ml smanatan dulce grasa
-jumatate de cana fulgi de ovaz sau amestec de cereale
-3 oua
-100 g unt
-250 g de zahar, sau dupa gust
-esenta de vanilie
-cateva prune frumoase, ferme
-scortisoara macinata
-2 linguri miere de albine
-un varf de cutit de sare
-2 linguri faina

Intr-un vas termorezistent se pun fulgii de ovaz, niste praf de scortisoara si mierea. Se topeste untul si se toarna peste fulgi, se amesteca bine si se distribuie compozitia in mod uniform pe fundul tavii/vasului. Se da la cuptor pentru 5-10 minute, pana cand incepe sa se degaje aroma, dar fara a se arde fulgii. Apoi se scoate si se pune vasul la racorit.
Intr-un bol incapator se pune branza de vaci, se amesteca bine bine pana cand devine cremoasa. Se adauga smantana, zaharul, vanilia si se omogenizeaza. Apoi se inglobeaza ouale intregi, sarea si in final cele 2 linguri de faina. Compozitia trebuie sa fie moale, dar nu lichida.
In prealabil se pregatesc prunele: se taie felii subtiri prunele, se pun intr-o farfurie si se presara din abundenta cu zahar si scortisoara. Se lasa asa 10-15 minute, pentru dezvoltarea aromei.
Dupa ce s-a racorit putin tava cu blatul de fulgi, se toarna compozitia de branza, intr-un strat gros de 2-3 degete, nu mai mult. Deasupra se asaza cu grija feliutele de prune cu scortisoara.
Se da prajitura la foc mediu spre mic vreo 40-50 minute, pana cand incepe sa se rumeneasca deasupra.
Cand e scoasa din cuptor, se acopera cu un servet curat pana se racoreste, ca sa nu se crape.

Este la fel de buna atat calda, cat si rece, a doua zi.

duminică, 2 octombrie 2011

Catina cu miere si alte maruntisuri

Cutreierand azi prin piata, am cumparat niste catina alba. Am auzit ca aceste fructe au puternice proprietati imunostimulatoare, asa ca am decis sa incerc un leac home-made.
Am spalat catina in cateva ape, am zvantat-o si am indepartat bobitele stricate.
Am luat un borcan curat si l-am umplut cam 60-70% cu fructe de catina, apoi am adaugat miere de calitate, amestecand bine.
Am pus capac borcanului si l-am dat la frigider, am inteles ca timp de o saptamana se amesteca zilnic continutul, apoi e gata de consum.
Se ia cam o lingura pe zi, inainte de masa, pentru a preveni racelile de sezon.
Catina ca atare nu o pot manca, e acra-amaruie si astringenta, insa combinand-o cu miere rezulta un amestec cu un gust extrem de placut si reconfortant.
Ramane de vazut cum va arata "leacul" peste una-doua saptamani.

 Am mai gasit la piata si gutui, dar cam verzi, o sa le las pe un raft sa se ingalbeneasca si sa capete parfum.
Si cu putina bafta am capatat niste struguri de la tara, din cei negri pentru vin, minunat de buni dar care din pacate nu se gasesc prin piete.

Iar in restul zilei am molfait faguri din Bucovina, aurii, fragezi si grei de miere pura.

sâmbătă, 1 octombrie 2011

Gratin de conopida cu ciuperci

 Ingrediente:
-o conopida mica sau medie
-10 ciuperci
-2 linguri ulei
-verdeata tocata
-200 ml smantana
-1 ou
-100 g cascaval/parmezan ras
-2 catei de usturoi zdrobiti
-sare, piper
-1 lingurita paprika
-2 lingurite suc de lamaie
-1 lingura rasa faina de grau

Preparare:
Se desface conopida in buchete medii, se spala si si se fierbe in apa cu sare pana se inmoaie putin, fara a se zdrobi insa. Se scurge bine.
Ciupercile feliate se fierb si ele separat in apa cu sare, apoi se scurg.

Se unge o tava cu ulei si se distribuie uniform conopida si ciupercile.
Se prepara un sos dintr-un ou batut, smantana, usturoi, sare, piper, verdeata, paprika, suc de lamaie, faina de grau. Se omogenizeaza bine, trebuie sa aiba consistenta unei smantani groase.
In final se adauga in sos branza rasa.
Se toarna sosul cat mai uniform peste legumele din tava, apoi se da gratinul la cuptor, la foc mediu.
Ca de obicei, e gata cand se rumeneste deasupra.


Tarta cu foetaj si legume

 Ingrediente:

-400 g aluat foetaj
-150 ml sos de rosii cu busuioc
-1 ceapa mica, taiata rondele
-10 ciuperci champignon, feliate
-cateva masline fara samburi
-4 linguri boabe porumb
-4 linguri mazare
-70-100 g cascaval/emmentaler/parmezan - ce aveti prin casa, dat pe razatoare
-verdeata tocata
-o lingurita paprika

Preparare

Se tapeteaza o tava cu hartie de copt, care se unge cu putin ulei. Se intinde foaia de aluat in tava, se aranjeaza colturile, iar partea de pe fundul tavii se inteapa uniform cu o furculita, ca sa nu se umfle la copt. Se unge aluatul cu sosul de rosii, care trebuie sa fie consistent, nu apos.
Se distribuie legumele uniform in tava, fara sa se formeze insa un strat foarte gros, ca sa nu ramana crude. In final se presara branza rasa si paprika.
Se da la cuptor, la foc mic, deoarece la foc mai puternic se va arde sigur aluatul.
Este gata cand se rumeneste toppingul de branza.

Rezulta o tarta consistenta si rapida, ideala de pregatit cand va grabiti dar vreti totusi sa mancati altceva decat sandvisuri.


sâmbătă, 24 septembrie 2011

Chiftele cu sos de rosii aromat


Reteta de la Petrica:

Chiftele cu sos…mmmmm ! Cum nevasta a fost mai mereu inspirata si gasit nenumarate motive sa nu repete experimentul nereusit de acum cateva luni, n-am gasit alta cale decat de a urma zicala” If you want something done right, do it yourself”, mi-am suflecat manecile, am cumparat carne si am procedat la a incerca sa gatesc chiftele.

Asadar, am adunat ingredientele:

Pentru chiftele:

500 g carne tocata

2 cartofi medii

100 g miez de paine

2 oua

1 ceapa

1 ligurita paprika

Sare, piper

Cimbru, marar uscat

Ulei pentru prajit

2 catei de usturoi

Pentru sosul de rosii:

5 rosii bine coapte

cimbru, piper,

2 linguri sos de soia (ingredientul secret al sotiei)

2 linguri ulei masline

1 catel usturoi,

1 lingura faina

1 lingura pasta de rosii

Am amestecat carnea cu ouale, painea, ceapa, usturoiul si cartofii dati prin razatoarea mica, impreuna cu piper, verdeata si sare dupa gust si le-am invitat mai apoi sa se odihneasca 15 minute, timp in care am preparat sosul, din 5 rosii date pe razatoare, cu cimbru, sos de soia, piper si sare, plus 2 linguri de ulei de masline. Au fiert cam 10-15 minute, iar la sfarsit am adaugat putina faina (cam 1 lingura), amestecata cu putin sos ca sa nu iasa cocoloase si le-am integrat cu succes in sos.In final am adaugat uturoiul pisat si lingura de pasta de rosii. A iesit un sos minunat, aromat, care astepta doar chiftelele.

Aici a intervenit, ca in toate filmele de categoria B, momentul critic al actiunii noastre: cum amestecul de chiftele era foarte apos, am decis sa mai adaugat 2 linguri de faina si o mana de miez de paine ud, care insa nu m-a ajutat sa dau o forma acceptabila chiftelelor. Aici a intervenit mana formata a sotiei, care le-a pregatit lejer pe 2 farfurii, in timp ce eu am inceput sa le imbaiez in ulei. Indata ce a terminat, sotia m-a lasat amanet in bucatarie, si astfel am petrecut urmatoarea jumatate de ora rostogoling chiftelutze de pe o parte pe alta, pana le-am prajit asa de tare incat seamana cu celebrele Crispy Strips de la KFC, lucru care pe mine nu ma deranjeaza, ci dimpotriva.

Imbaiate in sos, sunt o delicatesa. Ma rog doar ca povestea sa aiba un final fericit, nu cu probleme digestive.