sâmbătă, 29 octombrie 2011

Cheesecake cu prune si scortisoara


Fiindca am primit o cantitate generoasa de branza si smantana de casa de la gospodinele mele matusi, am decis sa profit si sa fac un cheesecake, dat fiind ca la aceasta prajitura calitatea ingredientelor conteaza foarte mult. Cu participarea lui Petrica, a rezultat un cheesecake mai mult decat delicios.

Ingrediente:
- 1.5 kg branza de vaci neacrita, bine scursa
-250 ml smanatan dulce grasa
-jumatate de cana fulgi de ovaz sau amestec de cereale
-3 oua
-100 g unt
-250 g de zahar, sau dupa gust
-esenta de vanilie
-cateva prune frumoase, ferme
-scortisoara macinata
-2 linguri miere de albine
-un varf de cutit de sare
-2 linguri faina

Intr-un vas termorezistent se pun fulgii de ovaz, niste praf de scortisoara si mierea. Se topeste untul si se toarna peste fulgi, se amesteca bine si se distribuie compozitia in mod uniform pe fundul tavii/vasului. Se da la cuptor pentru 5-10 minute, pana cand incepe sa se degaje aroma, dar fara a se arde fulgii. Apoi se scoate si se pune vasul la racorit.
Intr-un bol incapator se pune branza de vaci, se amesteca bine bine pana cand devine cremoasa. Se adauga smantana, zaharul, vanilia si se omogenizeaza. Apoi se inglobeaza ouale intregi, sarea si in final cele 2 linguri de faina. Compozitia trebuie sa fie moale, dar nu lichida.
In prealabil se pregatesc prunele: se taie felii subtiri prunele, se pun intr-o farfurie si se presara din abundenta cu zahar si scortisoara. Se lasa asa 10-15 minute, pentru dezvoltarea aromei.
Dupa ce s-a racorit putin tava cu blatul de fulgi, se toarna compozitia de branza, intr-un strat gros de 2-3 degete, nu mai mult. Deasupra se asaza cu grija feliutele de prune cu scortisoara.
Se da prajitura la foc mediu spre mic vreo 40-50 minute, pana cand incepe sa se rumeneasca deasupra.
Cand e scoasa din cuptor, se acopera cu un servet curat pana se racoreste, ca sa nu se crape.

Este la fel de buna atat calda, cat si rece, a doua zi.

duminică, 2 octombrie 2011

Catina cu miere si alte maruntisuri

Cutreierand azi prin piata, am cumparat niste catina alba. Am auzit ca aceste fructe au puternice proprietati imunostimulatoare, asa ca am decis sa incerc un leac home-made.
Am spalat catina in cateva ape, am zvantat-o si am indepartat bobitele stricate.
Am luat un borcan curat si l-am umplut cam 60-70% cu fructe de catina, apoi am adaugat miere de calitate, amestecand bine.
Am pus capac borcanului si l-am dat la frigider, am inteles ca timp de o saptamana se amesteca zilnic continutul, apoi e gata de consum.
Se ia cam o lingura pe zi, inainte de masa, pentru a preveni racelile de sezon.
Catina ca atare nu o pot manca, e acra-amaruie si astringenta, insa combinand-o cu miere rezulta un amestec cu un gust extrem de placut si reconfortant.
Ramane de vazut cum va arata "leacul" peste una-doua saptamani.

 Am mai gasit la piata si gutui, dar cam verzi, o sa le las pe un raft sa se ingalbeneasca si sa capete parfum.
Si cu putina bafta am capatat niste struguri de la tara, din cei negri pentru vin, minunat de buni dar care din pacate nu se gasesc prin piete.

Iar in restul zilei am molfait faguri din Bucovina, aurii, fragezi si grei de miere pura.

sâmbătă, 1 octombrie 2011

Gratin de conopida cu ciuperci

 Ingrediente:
-o conopida mica sau medie
-10 ciuperci
-2 linguri ulei
-verdeata tocata
-200 ml smantana
-1 ou
-100 g cascaval/parmezan ras
-2 catei de usturoi zdrobiti
-sare, piper
-1 lingurita paprika
-2 lingurite suc de lamaie
-1 lingura rasa faina de grau

Preparare:
Se desface conopida in buchete medii, se spala si si se fierbe in apa cu sare pana se inmoaie putin, fara a se zdrobi insa. Se scurge bine.
Ciupercile feliate se fierb si ele separat in apa cu sare, apoi se scurg.

Se unge o tava cu ulei si se distribuie uniform conopida si ciupercile.
Se prepara un sos dintr-un ou batut, smantana, usturoi, sare, piper, verdeata, paprika, suc de lamaie, faina de grau. Se omogenizeaza bine, trebuie sa aiba consistenta unei smantani groase.
In final se adauga in sos branza rasa.
Se toarna sosul cat mai uniform peste legumele din tava, apoi se da gratinul la cuptor, la foc mediu.
Ca de obicei, e gata cand se rumeneste deasupra.


Tarta cu foetaj si legume

 Ingrediente:

-400 g aluat foetaj
-150 ml sos de rosii cu busuioc
-1 ceapa mica, taiata rondele
-10 ciuperci champignon, feliate
-cateva masline fara samburi
-4 linguri boabe porumb
-4 linguri mazare
-70-100 g cascaval/emmentaler/parmezan - ce aveti prin casa, dat pe razatoare
-verdeata tocata
-o lingurita paprika

Preparare

Se tapeteaza o tava cu hartie de copt, care se unge cu putin ulei. Se intinde foaia de aluat in tava, se aranjeaza colturile, iar partea de pe fundul tavii se inteapa uniform cu o furculita, ca sa nu se umfle la copt. Se unge aluatul cu sosul de rosii, care trebuie sa fie consistent, nu apos.
Se distribuie legumele uniform in tava, fara sa se formeze insa un strat foarte gros, ca sa nu ramana crude. In final se presara branza rasa si paprika.
Se da la cuptor, la foc mic, deoarece la foc mai puternic se va arde sigur aluatul.
Este gata cand se rumeneste toppingul de branza.

Rezulta o tarta consistenta si rapida, ideala de pregatit cand va grabiti dar vreti totusi sa mancati altceva decat sandvisuri.


sâmbătă, 24 septembrie 2011

Chiftele cu sos de rosii aromat


Reteta de la Petrica:

Chiftele cu sos…mmmmm ! Cum nevasta a fost mai mereu inspirata si gasit nenumarate motive sa nu repete experimentul nereusit de acum cateva luni, n-am gasit alta cale decat de a urma zicala” If you want something done right, do it yourself”, mi-am suflecat manecile, am cumparat carne si am procedat la a incerca sa gatesc chiftele.

Asadar, am adunat ingredientele:

Pentru chiftele:

500 g carne tocata

2 cartofi medii

100 g miez de paine

2 oua

1 ceapa

1 ligurita paprika

Sare, piper

Cimbru, marar uscat

Ulei pentru prajit

2 catei de usturoi

Pentru sosul de rosii:

5 rosii bine coapte

cimbru, piper,

2 linguri sos de soia (ingredientul secret al sotiei)

2 linguri ulei masline

1 catel usturoi,

1 lingura faina

1 lingura pasta de rosii

Am amestecat carnea cu ouale, painea, ceapa, usturoiul si cartofii dati prin razatoarea mica, impreuna cu piper, verdeata si sare dupa gust si le-am invitat mai apoi sa se odihneasca 15 minute, timp in care am preparat sosul, din 5 rosii date pe razatoare, cu cimbru, sos de soia, piper si sare, plus 2 linguri de ulei de masline. Au fiert cam 10-15 minute, iar la sfarsit am adaugat putina faina (cam 1 lingura), amestecata cu putin sos ca sa nu iasa cocoloase si le-am integrat cu succes in sos.In final am adaugat uturoiul pisat si lingura de pasta de rosii. A iesit un sos minunat, aromat, care astepta doar chiftelele.

Aici a intervenit, ca in toate filmele de categoria B, momentul critic al actiunii noastre: cum amestecul de chiftele era foarte apos, am decis sa mai adaugat 2 linguri de faina si o mana de miez de paine ud, care insa nu m-a ajutat sa dau o forma acceptabila chiftelelor. Aici a intervenit mana formata a sotiei, care le-a pregatit lejer pe 2 farfurii, in timp ce eu am inceput sa le imbaiez in ulei. Indata ce a terminat, sotia m-a lasat amanet in bucatarie, si astfel am petrecut urmatoarea jumatate de ora rostogoling chiftelutze de pe o parte pe alta, pana le-am prajit asa de tare incat seamana cu celebrele Crispy Strips de la KFC, lucru care pe mine nu ma deranjeaza, ci dimpotriva.

Imbaiate in sos, sunt o delicatesa. Ma rog doar ca povestea sa aiba un final fericit, nu cu probleme digestive.


duminică, 21 august 2011

How to dip


Populare printre britanici sunt gustarile rapide gen dip. Pe scurt, ai nevoie de un sos putin mai gros si ceva de inmuiat, gen legume sau chipsuri.
Daca vrei, poti transforma aceste gustari in ceva sanatos, sau, din contra, intr-o bomba calorica tip junk.
Mi-au placut bucatelele subtiri de morcov inmuiate in humus sau tulpinile fragede si crocante de telina in sos de iaurt cu usturoi si ceapa verde.
Mai jos, o sa descriu putin sosurile mele preferate cumparate de la Sainsbury's, sunt sigura ca se pot obtine si in casa fara prea mare efort. Pur si simplu se mixeaza bine intr-un blender ingredientele de mai jos.

Humus piri piri
Naut fiert (cam jumatate din masa totala a ingredientelor), ulei, pasta tahini (din susan), putina apa, cateva fasii de ardei rosu sau kapia copt, suc de lamaie, chilli dupa gust, usturoi (putin, nu trebuie sa predomine), patrunjel, sare, paprika cu aroma de fum, cimbru, oregano.

Sos de smantana cu ceapa verde sau ceapa de tuns
Smantana proaspata cam 60%, maioneza (preferabil de cumparat) cam 15 %, putin iaurt, ceapa verde tocata, o lingurita de ceapa uscata tocata, ulei, suc de lamaie, putin amidon daca este. Ceapa uscata se poate inlocui cu usturoi.

Salsa clasic
Rosii cam 60%, taiate marunt dar nu mixate, pasta de rosii o lingura, ceapa tocata marunt, zahar, ulei, suc de lamaie, patrunjel, ardei iute rosu tocat, sare, piper negru. Salsa nu se mixeaza la blender, legumele trebuie sa ramana bucatele.

Humus de ardei rosu
Naut fiert 60%, ardei rosu sau kapia copt cam 15 %, 2 lingurite pasta tahini, ulei, suc de lamaie, putina faina de grau pt legat, sare, usturoi. Se mixeaza toate ingredientele, mai putin ardeiul copt, care se incorporeaza la urma, taiat bucatele.



miercuri, 10 august 2011

Ciuperci umplute cu camembert la cuptor

Un amestec hranitor si savuros, usor de facut si inca si mai usor de mancat...

-jumatate de kilogram de ciuperci champignons (eu am folosit brune, sunt mai aromate)
-cateva felii de camembert
-o rosie
-2 linguri smantana
-jumatate de morcov mic
-verdeata
-sare, piper
-jumatate lingurita zahar
-3 catei usturoi zdrobiti
-3-4 linguri ulei

Se sterg ciupercile cu un prosop, nu se spala fiindca se oxideaza. Se asaza intr-un vas termorezistent uns cu putin ulei, cu palaria in sus, se presara cu putina sare.
Se desprind piciorusele, se toaca marunt si se pun intr-o tigaie cu 2 linguri de ulei. Se adauga rosia si morcovul tocat, apoi condimentele zi zaharul si se dau la foc mediu pana se inmoaie legumele, amestecand din cand in cand.
Se ia compozitia de pe foc, se adauga smantana, usturoiul si verdeata tocata.
Cu acest amestec se umple fiecare palarie de ciuperca, folosind o lingurita. Apoi se asaza cate o feliuta de camembert pe fiecare ciuperca, deasupra compozitiei.
Se da vasul cu ciuperci la cuptor si se lasa la foc mediu vreo 20-30 de minute, pana se rumeneste branza de deasupra.
Se pot servi cu orez, cartofi sau diverse sosuri.