marți, 1 martie 2011

1 Martie la birou



O prajitura e binevenita mereu pe post de martisor, mai ales cand de 1 Martie ninge si sunt -10 grade.
Asa ca astazi firma a fost invadata de dulciuri rezultate in regim de coproductie.

Prajitura cu iaurt si lamaie

- 1 cana jumate faina
- 2 lingurite praf de copt
- jumate lingurita sare
- 1 cana iaurt gras
- 1 cana jumatate de zahar
- 3 oua
- 2 linguri coaja de lamaie rasa
- vanilie
- jumatate cana ulei
- jumatate cana suc de lamaie

Se porneste cuptorul. Se unge o tava sau un vas cu ulei, se presara faina, iar pe fund se pune hartie de copt.

Se amesteca faina, praful de copt si sarea intr-un bol. In alt bol se amesteca iaurtul, o cana de zahar, ouale, coaja de lamaie si vanilia. Se incorporeaza compozitia de faina in cea de iaurt, se omogenizeaza si se adauga uleiul. Se omogenizeaza iar, preferabil cu mixerul.

Compozitia rezultata se da la cuptor cam 50 de minute, testandu-se cu o scobitoare.

Intre timp se pun intr-o craticioara jumatatea de cana de suc de lamaie si restul de zahar (jumate de cana). Se fierb putin pana cand rezulta un sirop limpede, care se strecoara.

Dupa ce prajitura se scoate din cuptor, se lasa 10 minute la racorit, apoi se insiropeaza.



Chec pufos by Ane (reteta aici)


Tort de ciocolata cu crema de piersici by Dana


Asadar, de la Dana citire:

Eu prefer sa coc feliile de blat separat ( 3 sau 4) pentru ca ies mai uniforme si nu ma mai chinui cu taiatul lor.

Ingrediente pentru 4 blaturi

400 gr faina, 500 gr zahar, 150 gr cacao, 900 gr lapte, 70 gr ulei, 2 prafuri copt

Amestecam faina cu praful de copt, zaharul si cacaua, dupa care adaugam laptele si uleiul treptat. Consistenta va fi foarte lichida, dar asa trebuie sa fie. Turnam aluatul intr-o forma tapetata cu unt si faina si il bagam in cuptorul preincalzit la 160 grade pentru aproximativ 15 minute. Facem proba cu betigasul si in momentul cand iese curat, e gata blatul.

Ganache ciocolata alba/lapte

400 gr ciocolata alba, 400 gr ciocolata lapte, 600 ml frisca

Ganache-ul standard se face din cantitati egale de ciocolata si frisca lichida. Frisca se incalzeste la foc mic si cand e fierbinte se adauga ciocolata rupta bucati. Se amesteca pe foc mic pana se ingroasa un pic. Se lasa peste noapte.

Secretul la ganache-ul de ciocolata alba e ca trebuie dublata cantitatea de ciocolata.

Crema frisca cu Mars

300 ml frisca, batoane mars taiate bucati

Frisca se bate cu intaritor dupa instructiuni, se adauga bucatile de mars.

Crema de piersici

30 gr amidon, 300 gr piersici din compot, 2 linguri zahar, 250 ml compot zeama, 300 gr frisca, 2 plicuri zahar vanilat

Se dizolva amidonul in 75-80 gr compot iar restul il punem pe foc mic impreuna cu zaharul. Cand zaharul este topit iar sucul incepe sa bolboroseasca il turnam peste amidon, amestecam rapid si il mai punem pe foc cateva minute avand grija sa amestecam mereu.Obtinem un fel de crema semitransparenta. Adaugam in crema calda piersicile taiata marunt si amestecam. Cand se raceste se amesteca si frisca in compozitie.

Se orneaza dupa fantezia fiecaruia. Intre blaturi se pot insera bucati de fructe, de exemplu noi am folosit banane taiate rondele. Am avut doua torturi, unul imbracat in frisca si altul in crema de ciocolata.



sâmbătă, 26 februarie 2011

Spaghetti cu somon afumat

Desi e o reteta in care rolul principal e detinut de paste, se pare ca orice as face nu reusesc sa ma despart de ingredientul meu preferat: usturoiul.
Asta e...

- jumatate de pachet de spaghetti
- 100-150 g somon afumat taiat fasii
- 100-150 ml smantana
- 1 lingura zeama de lamaie
- sare, piper
- 4 catei usturoi
- verdeata tocata dupa gust
- 4-5 linguri ulei

Spaghetele se fierb si se scurg bine fara a se clati. Se pun intr-o tigaie uleiul, usturoiul zdrobit si somonul si se dau la foc pana cand incepe sa se degaje aroma. Se adauga smantana, condimentele si verdeata si se tin pe foc inca vreo cateva minute, dar fara a se clocoti. Se ia de pe foc sosul, se adauga zeama de lamaie si se toarna peste paste.

vineri, 25 februarie 2011

Spanac cu ochiuri la cuptor

Fiindca iarna refuza categoric sa plece, e greu sa nu te gandesti seara la o mancare calda, consistenta si aromata.
Este si cazul acestei retete simple si gustoase.

Trebuie:

- 500 g spanac congelat, preferabil tocat
- 2-3 oua
- 100 ml smantana
- ulei
- sare, piper
- 3 catei usturoi zdrobiti

Se unge un vas termorezistent cu ulei.
Se pune la foc spanacul si se fierbe pana se evapora apa, dar fara sa se arda. Apoi se adauga ulei, sare, piper si smantana, lasandu-se pe foc inca 2-3 minute. Se incorporeaza usturoiul si se pune compozitia in vasul uns, nivelandu-se.
Pentru fiecare ou se face cate o mica adancitura in compozitie, apoi se adauga ouale. Se presara sare si piper si se da la cuptor vreo 20 min, pana cand se fac ouale.
E bun cald, cu paine prajita si branza rasa.

duminică, 13 februarie 2011

Platica umpluta cu orez, mirodenii si legume la cuptor

Este probabil una dintre cele mai reusite retete cu peste pe care am gustat-o vreodata...fara exces de modestie - e de zile mari. Necesita ceva efort, dar merita 100%.

Trebuie:
-2 platici curatate bine, insumand ambele cam un kg (platica e un peste atat de bun, nu e gras, dar are o aroma fina, distincta)

Pentru marinata:
-100-150 ml ulei masline
-sucul de la o lamaie mare
-sare, piper
-3-4 catei de usturoi, zdrobiti

Pentru umplutura:
-o cana de orez fiert, bine scurs
-o ceapa tocata
-2-3 catei usturoi tocati
-un morcov dat pe razatoare
-condiment tip vegeta
-piper
-putina verdeata tocata
-cateva ciuperci taiate
-2-3 linguri zeama de lamaie
-o lingurita de zahar
-o lingurita rasa de scortisoara macinata
-2-3 linguri ulei

Se face un sos omogen din ulei, suc de lamaie, sare, piper si usturoi.
Se asaza pestele intr-o tava care sa-l incapa, apoi se toarna peste el sosul, cat mai uniform, apoi se lasa la marinat macar 30 minute.
Intr-o tigaie se infierbanta uleiul, apoi se adauga ceapa, usturoiul si morcovul, sotandu-se la foc mediu pana se inmoaie. Apoi se adauga orezul si restul ingredientelor pentru umplutura, tinandu-se la foc inca vreo 5 minute. Se lasa la racorit.
Se umple cu grija pestele cu umplutura rezultata, se mai adauga eventual putina apa si ulei, apoi se acopera bine tava cu staniol si se da la cuptor (preincalzit) la foc mediu spre mic vreo 30 minute. Dupa cele 30 minute se inlatura staniolul si se mai lasa la cuptor vreo 15 minute sau pana cand pestele se rumeneste usor.



Piept de curcan cu maioneza

S-a intamplat sa-mi ramana un castron plin cu piep fript de curcan (fara grasime si piele), care merita o mica transformare. Asa ca l-am rupt fasii si l-am stropit cu putina zeama de lamaie.
Am pregatit o maioneza buna, din oua de casa, cu multa zeama de lamaie, piper si usturoi zdrobit. Am amestecat maioneza cu carnea, am adaugat putina verdeata si rezultatul a fost excelent. Cred ca ar mai fi mers adaugate boabe de porumb sau ardei sau castraveciori la otet, dar ma grabeam si am renuntat...


sâmbătă, 5 februarie 2011

Spaghetti cu spanac si smantana

-jumatate de pachet de spaghetti italiene de calitate
-o punga de 500 g spanac congelat (cu frunze tocate marunt, nu intregi)
-4-5 linguri smantana
-4-5 linguri ulei
-sare, piper
-o ceapa medie tocata marunt
-3-4 catei de usturoi tocati
- emmentaler ras pentru servit

Se fierb pastele si se scurg fara a se clati (daca sunt de calitate nu au nevoie de clatire, care le ia din gust).
Se fierbe spanacul cu putina sare in foarte putina apa si se lasa pe foc pana cand devine ca un piure si pierde cam toata apa, cu grija sa nu se arda.
Intr-o oala se pune uleiul cu ceapa, usturoiul, sarea si piperul si se soteaza usor cateva minute pana cand legumele incep sa degaje aroma. In acest punct se adauga spanacul si se amesteca. Dupa vreo 5 minute se adauga smantana, se amesteca bine si se lasa inca vreao 2-3 minute, dar cand tinde sa dea in clocot se opreste focul - sosul este gata.
Se asaza pastele in farfurie, se pune peste ele sos si se presara din belsug emmentaler ras.
Rezultatul e savuros.

marți, 1 februarie 2011

Dulceata de lapte (Confiture de lait)

E un dulce popular in alte tari, cunoscut drept confiture de lait la europeni sau dulce de leche in spatiul americii latine. Numele vine de la faptul ca prepararea sa aminteste de cea a dulcetii. Majoritatea il prepara din lapte condensat, pentru ca e mai rapid, mai comod. Aminteste ca si gust de caramelele cu lapte si de englezescul fudge, insa are gust mult mai bogat si fin, multi considerandu-l addictive. Altii il urasc cu pasiune - este extrem de dulce. Se poate manca simplu sau, daca il prepari mai fluid, pe post de topping pentru diverse dulciuri: clatite, inghetata, creme, budinci.
Procesul de preparare:
-2 litri de lapte (am folosit lapte semidegresat UHT)
-600 g zahar
-o lingurita sare de mare
-o fiola esenta de vanilie

Intr-o oala cu pereti mai grosi se pun ingredientele la foc mediu. Se supravegeaza pana cand da in clocot, inlaturandu-se spuma, daca se formeaza. Cand incepe sa dea in clocot se reduce focul aproape la minim si se amesteca.
Din acest moment focul se mentine cat mai scazut posibil, mestecandu-se din cand in cand ca sa nu se prinda de vas (cam la 10 minute) si inlaturand spuma formata. Dupa vreo ora compozitia incepe sa capete culoare. Cam dupa 2 ore incepe sa se lege. E gata cam dupa 2.5 -3 ore, important este ca in ultimele 15-20 minute sa se amestece mai des.
Puteti lasa compozitia mai moale, cand se comporta ca si mierea, sau puteti sa o mai fierbeti pana devine mai densa, putand fi folosita ca si crema pentru fursecuri sau biscuiti (in acest ultim caz va deveni mai inchisa la culoare).
Timpul de fierbere variaza in functie de cantitatea pe care o preparati (puteti alege de exemplu varianta cu 1 litru de lapte si 300 g de zahar).
Dupa ce o luati de pe foc se toarna in borcane care se sigileaza bine si se pastreaza la frigider cam 2 saptamani.