Tot de prin Ardeal am capatat o sticla cu sirop de soc, minunat de auriu, ca si cum ar fi retinut toata aroma si soarele verii. E veritabil balsam acum, la mijloc de ianuarie, diluat cu apa de izvor sau schweppes si lamaie. Voi reveni cu retea, imediat ce dau de unchiu' Iulian ca sa o cer.
miercuri, 12 ianuarie 2011
Sirop de soc
Tot de prin Ardeal am capatat o sticla cu sirop de soc, minunat de auriu, ca si cum ar fi retinut toata aroma si soarele verii. E veritabil balsam acum, la mijloc de ianuarie, diluat cu apa de izvor sau schweppes si lamaie. Voi reveni cu retea, imediat ce dau de unchiu' Iulian ca sa o cer.
Salata picanta de somon afumat si cartofi
-150 g somon afumat, taiat fasiute
-1 kg cartofi fierti cubulete (preferabil din cei roz care nu se sfarama)
-o ceapa taiata rondele
-o mana de mozzarella sau emmentaler taiat cubulete
-1-2 oua fierte tari
Pentru sos:
-150 ml smantana
-2-3 linguri ulei masline
-2 linguri zeama de lamaie
-1 lingurita de zahar
-sare
-verdeata uscata dupa gust
-2 catei mari de usturoi pisati
Se amesteca usor somonul, cartofii, ceapa, branza si oul.
Se face un sos din ingredientele de mai sus, cat mai omogen, care se toarna peste salata. Trebuia mancata cat e calda.
Sfecla la cuptor
Se face un mujdei-crema din usturoi pisat, cariua i se da sare si se freaca bine cu ulei pana cand devine ca maioneza. In final se adauga putina zeama de lamaie si, optional, smantana.
Se serveste sfecla calda, cu mujdeiul si ceva verdeata.
vineri, 7 ianuarie 2011
"Ia si manca d'aicea!!!"
Cum spuneam, revelionul l-am facut prin Tara Barsei si Ardeal. Rudele si-au aratat din plin afectiunea fata de noi, supunandu-ne fara mila unui veritabil maraton culinar. Am trait faze suprarealiste, cand abia ridicati de la masa faceam 2-3 pasi in jurul casei pentru a fi convocati autoritar spre a consuma cine stie ce noua grozavie abia luata de pe foc sau scoasa din cuptor.
"Ia si manca d'aicea!!!"
Asta a fost refrenul. Unii au fost chiar arestati la masa si obligati sa isi sinucida ficatul cu preparate pantagruelice de carnuri, nemaiauzite in Moldova.
Drept consecinta, desi am parasit aceste primitoare meleaguri de vreo 6 zile, inca incercam sa reducem triglicerida cu orez si compot.
Iata cateva modeste exemple spicuite din aventura culinara a cumpenei dintre ani.
Somn proaspat cu garnitura de ardei copti, morcov si cartofi, la cuptor, cu sos de unt cu verdeata:
Ciuperci umplute. Umplute cu tocatura de ceapa si picioruse de alte ciuperci, cu topping de branza, la cuptor:
Bezele cu stafide si afine din alcool, as putea manca non-stop:
No comment:
Tochitura criminala a unchului Ionel...carnat, fleica, slanina, muschi etc:
Muraturi salvatoare: gogosar in otet umplut cu ghebe, dulci-acrisoare:
Prin pod pe la Iulian, una - alta, maruntisuri:
sâmbătă, 25 decembrie 2010
Tarta de somon cu cartofi si mozzarella
Pentru vegetarieni poate constitui felul principal al unei mese, chiar festive.
Am folosit:
-7-8 cartofi roz de marime medie, fierti si taiati feliute
-150 g somon afumat
-250 ml smantana
-2 oua
-cateva felii groase de mozzarella
-o mana mare de verdeata - patrunjel, marar, ce aveti
-50 g unt
-sare, piper
-2-3 catei usturoi, zdrobiti (optional)
Se unge o tava cu unt, se asaza cartofii intr-un strat uniform pe fundul tavii. Apoi se aduga somonul taiat fasiute, iar apoi inca un strat de cartofi. Separat, se bat bine ouale, se condimenteaza, apoi se adauga smantana, usturoiul, condimentele si verdeata si se amesteca bine. Aceasta compozitie se distribuie uniform peste ultimul strat de cartofi din tava, apoi se adauga feliile de mozzarella.
Se da la cuptor la foc mediu cam 40 minute, pana cand compozitia e bine patrunsa si mozzarella se rumeneste frumos.
Friptura de curcan cu unt, vin si lamaie
Le-am asezat in tava, am adaugat jumatate de lamaie taiata bucatele, 4 linguri de ulei, jumatate de cana de apa si jumatate de cana de vin alb de calitate.
Am acoperit tava cu staniol, cat mai etans posibil si am dat la cuptor la foc mediu spre mare. Din cand in am mai adaugat apa. Cu 15-20 minute inainte de a fi gata, cand carnea e deja frageda, se inlatura staniolul ca sa se rumeneasca frumos.
Tort cu cappuccino
Asadar:
-250 unt (in reteta originala ei zic de margarina, dar eu nu consum NICIODATA asa ceva, e otrava curata)
-250 g zahar
-300 g faina
-praf de copt
-4 oua batute
-200 ml cafea f tare, racita
Pt umplutura:
-500 g mascarpone
-2 linguri zahar vanilat
-2 plicuri ness (adaugirea mea, fara ness crema e cam fada)
-ce vreti voi pt decorat, eu am folosit pudra de cacao
Se pregatesc 2 tavi cu diametrul de aprox. 20 cm: se tapeteaza cu hartie de copt unsa cu putin ulei sau unt. Se amesteca bine untul si zaharul, apoi se adauga ouale si se bate compozitia cu mixerul. Se adauga faina si jumatate din cantitatea de cafea, apoi praful de copt, mixand amestecul pana devine uniform si pufos. Se imparte compozitia astfel obtinuta in cele 2 tavi, se da la cuptor la foc mediu 25-30 minute, pana cand blaturile cresc si se rumenesc frumos.
Dupa ce se scot din cuptor, se lasa 5 minute, dupa care se insiropeaza fiecare cu 5 linguri de cafea si se lasa la racit.
Crema: se pune mascarpone intr-un castron, se adauga 2 linguri de zahar vanilat, 3 linguri cafea in care s-a dizolvat ness-ul si se amesteca bine.
Se umplu blaturile cu jumatate din crema, restul se intinde deasupra tortului si se orneaza cu cacao sau cu ce vreti voi.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
